Eksperci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu szacują, iż w obrębie całej ludzkiej populacji ponad miliard osób zmaga się z problemami słuchowymi, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Problem ten odczuwa około miliona Polaków, z czego około 40 tyś. nie słyszy w ogóle. Wady słuchu stały się problemem skali globalnej. Jak zatem zadbać o swój słuch?
Znaczenie samodiagnozy
Postęp w medycynie sprawia, że audiolodzy mają szanse pomóc większości osób z problemami słuchowymi, jednak to od nas zależy, czy odpowiednio szybko zareagujemy na zachodzące zmiany. W końcu osobom z naszego otoczenia trudno jest określić, jakie odgłosy możemy w danej chwili odebrać i zrozumieć, a jakie nie. Ponadto, mózg samoczynnie uzupełnia luki w odbieranych komunikatach – w połączeniu z faktem, iż utrata słuchu zwykle postępuje etapowo, trudno jest zauważyć dolegliwości w porę.
Na co zwracać uwagę?
Słuch może zostać uszkodzony w wyniku nagłego uszkodzenia mechanicznego (np. w wyniku wypadku) albo też przez gwałtowny hałas czy huk o wysokim natężeniu dźwięku. W zdecydowanej większości przypadków mamy jednak do czynienia z stopniowym pogarszaniem się słuchu.
Lista objawów jest długa, jednak pomimo to, że dla własnego dobra powinno się brać pod rozwagę każdy z objawów, to wystąpienie któregoś z nich nie koniecznie musi świadczyć o utracie słuchu.
Oto przykłady objawów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
- Zaczynasz podnosić poziom głośności urządzeń elektronicznych.
- Często prosisz o powtórzenie słów czy zdań, zwłaszcza podczas rozmów z użyciem urządzeń przeznaczonych do kontaktu na odległość.
- Głośność telewizora ustawiona przez Ciebie przeszkadza innym.
- Masz trudności w uważnym śledzeniu rozmów, gdy bierze w niej udział wiele osób równocześnie; dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy rozmowy odbywają się na świeżym powietrzu lub podczas imprezy.
- Coraz częściej zauważasz, że masz nieodebrane połączenia telefoniczne.
- Zauważyłeś zwiększającą się częstotliwość występowania szumów w uszach.
Proponowane rozwiązania
W przypadku zauważeniu któregokolwiek z powyższych objawów, w pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do audiologa. Tam specjalista wykona odpowiednie badania i może stwierdzić wysokość ubytku oraz podjąć odpowiednie kroki w walce o Twój słuch, a następnie zaproponuje odpowiedni aparat słuchowy. Decydując się na zakup aparatu, warto wybierać te zaawansowane technologicznie. Przykładem mogą być tutaj aparaty słuchowe Phonak. Nie tylko poprawiają dźwięk, ale pozwalają również na korzystanie z multimediów czy przeprowadzanie rozmów telefonicznych.
Reasumując, problemy słuchowe okazują się dużą uciążliwością dla znacznej części społeczeństwa. Jest to również bardzo problematyczna uciążliwość, której możemy zapobiec za pomocą kontrolowania swoich codziennych wrażeń słuchowych, jak również odpowiednio szybko reagując na każde negatywne zmiany, poprzez wizyty u specjalisty oraz korzystając ze sprawdzonych aparatów słuchowych takich jak aparaty słuchowe Phonak. Słuch jest w końcu dla nas podstawowym zmysłem, o który trzeba odpowiednio zadbać.