Poziom wilgotności powietrza w domu wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Zależna jest od niego również kondycja mebli i przedmiotów. I choć największą wagę do stopnia wilgoci przywiązują rodzice małych dzieci i alergicy, zaleca się zadbanie o ten aspekt w każdym mieszkaniu. Jaki jest poziom nawilżenia powietrza optymalny dla człowieka i jak dbać o niego w zależności od zmieniających się warunków pogodowych?
Zdrowie domowników
Uznaje się, że optymalny dla człowieka stopień wilgoci powietrza w pomieszczeniu to 40-60%. Zarówno wyniki plasujące się poniżej, jak i powyżej tych wartości są niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego dokładny pomiar wilgotności jest wyjątkowo istotny. Oddychanie zbyt suchym powietrzem skutkuje wysuszeniem błon śluzowych dróg oddechowych. Ponadto wzmaga podatność na infekcje, wpływa negatywnie na kondycję skóry i zwiększa ilość unoszących się w domu alergenów. Z kolei zbyt zawilgocone powietrze to nie tylko skraplanie się pary wodnej na szybach i nieprzyjemny zapach. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi niebezpiecznych grzybów i roztoczy. Możliwe jest odczuwanie ciągłego chłodu i poczucie nadmiernego zmęczenia. Zniszczeniu ulegają drewniane meble i ubrania.
Wpływ pogody na wilgoć w mieszkaniu
Zazwyczaj wzrost poziomu wilgotności obserwuje się latem, a jej drastyczny spadek w zimowym sezonie grzewczym. Wyjątkowo trudnym okresem bywa również jesień. Po sezonie upałów nawilżenie utrzymuje się na wysokim poziomie. Tymczasem znacznie wzrasta ilość opadów, a słońce nie ogrzewa już ścian tak jak wcześniej. Przed rozpoczęciem intensywnego ogrzewania, domy są narażone na wyjątkowo wysoki poziom zawilgocenia. Jak sobie z tym poradzić? Osoby poszukujące skutecznych rozwiązań mogą zdecydować się na wynajem osuszaczy. Na początku należy jednak zaopatrzyć się w przyrządy umożliwiające kontrolę poziomu wilgoci.
Sposoby pomiaru
Urządzeniem służącym do kontroli zawartości pary wodnej w powietrzu jest higrometr. Na rynku dostępne są zarówno higrometry zegarowe, jak i elektroniczne. Dobór rodzaju przyrządu wymaga dokładnego określenia oczekiwań. Osoby, którym wystarczy pozyskanie informacji na temat tego, czy nawilżenie utrzymuje się w bezpiecznym przedziale zadowolą analogowe mierniki. Jeśli jednak chodzi o dokładny i precyzyjny pomiar wilgotności, lepiej sprawdzą się higrometry elektroniczne. Przy sprawdzaniu zawartości pary wodnej w powietrzu warto pamiętać o osobnej kontroli zawilgocenia różnych pomieszczeń. Wyniki będą bowiem wyższe w łazienkach i kuchniach niż pokojach.
Optymalny poziom wilgoci jesienią
Utrzymanie odpowiedniej zawartości pary wodnej w powietrzu jest wyjątkowo trudne w okresie jesiennym. Choć przed rozpoczęciem bardziej intensywnego ogrzewania powietrze może być zbyt wilgotne, bliżej zimy, wskutek zamkniętych okien i rozkręconych grzejników szybko może stać się suche. Niektóre mieszkania mogą być bardziej podatne na jedno lub drugie oddziaływanie. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?
Przy utrzymującej się zbyt wysokiej wilgotności konieczne może być osuszanie za pomocą specjalnych urządzeń. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wynajem osuszaczy. Dzięki temu nie trzeba kupować maszyny, którą uruchamia się zaledwie na kilkanaście dni w roku. W przypadku problemów z suchym powietrzem zaleca się wykorzystanie nawilżaczy. Te ostatnie również można wynająć. Osoby, które potrzebują podniesienia zawartości pary wodnej o kilka procent w jednym pomieszczeniu mogą zainwestować w niewielkie nawilżacze przenośne. W sezonie grzewczym warto również pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania.