Spośród wielu typów sprężarek, które oferują producenci, jednymi z najpopularniejszych są sprężarki tłokowe i sprężarki śrubowe. Oba te rodzaje, mimo różnych zasad działania, charakteryzują się szeroką gamą zastosowań.
Charakterystyka i zastosowanie sprężarek tłokowych
Sprężarki tłokowe są urządzeniami objętościowymi, a ilość gazu zasysanego podczas każdego cyklu charakteryzowana jest przez geometrię i prędkość obrotową urządzenia. Sprężarka jest używana do dostarczania gazów pod wysokim ciśnieniem. Aby to osiągnąć, wykorzystuje się tłoki napędzane wałem korbowym.
Pierwsze sprężarki tłokowe powstały już w okresie rewolucji przemysłowej, kiedy rozpoczęła się eksploracja pary i gdzie właśnie parę wykorzystano jako źródło energii do wzmocnienia pracy tłoka, ale para nie wytwarzała wystarczającej ilości energii, by osiągnąć odpowiednie przyspieszenie. Wraz z pojawieniem się pierwszego patentu na sprężarkę tłokową rozpoczęły się intensywne prace nad ulepszeniem pracy tych urządzeń, co doprowadziło do skonstruowania wytrzymałej i wydajnej sprężarki tłokowej. Nowe sprężarki charakteryzowały się dużą wydajnością i lepszymi osiągami od dotychczas testowanych, ponieważ ich mechanizm zapewniał stały przepływ płynu, co umożliwiało regulację ciśnienia.
Nowoczesne sprężarki tłokowe mają wiele komponentów pracy, od których zależy sprawne działanie całego urządzenia, a wśród nich duże znaczenie mają: rozrusznik elektryczny, który jest odpowiedzialny za nadanie impulsu do pracy urządzenia, system zaworowy, który umożliwia wejście, dystrybucję i wylot sprężonego powietrza pod oczekiwanym ciśnieniem i system sprężania, który powoduje, że powietrze wchodzące do sprężarki jest sprężane w procesie obracania się tłoka. Ponadto sprężarki tłokowe zaopatrzone są w mechanizm wyrzutnika, układ smarowania i panel sterowniczy.
Jedną z podstawowych zalet sprężarek tłokowych jest ich wysoka wydajność, ponieważ cechują się one stałym przepływem powietrza, co sprawia, że zwiększa się ich efektywność i niezawodność we współdziałaniu z urządzeniami wymagającymi pracy pod ciśnieniem. Dodatkowo sprężarki tłokowe osiągają wysoki stopień kompresji i cechują się kontrolowanym wypływem, co ułatwia regulację ilości potrzebnego powietrza i ciśnienia. Są to urządzenia łatwe w użyciu, ponieważ nie wymagają skomplikowanych instalacji i zaawansowanych konfiguracji.
Dzięki powyższym zaletom sprężarki tłokowe znalazły zastosowanie w różnych branżach przemysłu, gdzie służą do obsługi linii technologicznych, jak również stanowią wsparcie dla pracy różnego rodzaju narzędzi pneumatycznych. Dlatego sprężarki tłokowej możesz używać z powodzeniem w warsztacie samochodowym lub ślusarskim. Może też służyć pomocą przy pracach remontowych lub budowlanych, gdzie współpracuje z takimi narzędziami, jak szlifierki, gwoździarki lub różne obrabiarki. Można jej też użyć do czyszczenia sprężonym powietrzem elementów konstrukcyjnych obiektów i zespołów maszyn.
Zalety i funkcjonowanie sprężarek śrubowych
Zasada działania sprężarek śrubowych polega na zmniejszeniu objętości powietrza w komorze, która generuje kompresję, co powoduje wzrost ciśnienia wewnętrznego, aby osiągnąć wcześniej ustaloną wartość. Następnie powietrze jest uwalniane do współpracującego narzędzia przez rurę lub zestaw rur przystosowanych do tego typu pracy. Sprężarki śrubowe cechują się zaawansowaną formą sprężania, ponieważ mogą pracować w ciągłym trybie sprężania. Podstawowym mechanizmem tych sprężarek są dwie obracające się śruby.
Dzięki temu, że proces sprężania w sprężarkach śrubowych jest ruchem ciągłym, powoduje on niską pulsację i cichy tryb pracy urządzenia, Dlatego kompresory śrubowe są znacznie cichsze i wytwarzają mniej drgań niż sprężarki tłokowe, nawet przy dużych rozmiarach, co daje pewne korzyści w zakresie wydajności.
Sprężarki śrubowe są powszechnie stosowane do zastępowania sprężarek tłokowych wszędzie tam, gdzie potrzebne są duże ilości powietrza pod wysokim ciśnieniem lub w dużych zastosowaniach przemysłowych oraz do obsługi narzędzi pneumatycznych dużej mocy, takich jak na przykład młoty udarowe. Tego rodzaju sprężarki zdolne są wykonywać profesjonalne prace w takich branżach, jak budownictwo lub mechanika. Pozwala na to regulacja ciśnienia w ramach wykonywanych zdań, dzięki czemu można dokładnie zaplanować pracę i zmieniać prędkość pracy urządzenia w zależności od potrzeb.
Sprężarki śrubowe ze względu na łatwość obsługi i precyzje działania można stosować w małych warsztatach, możesz nimi odkurzać maszyny i urządzenia, za ich pomocą możesz pomalować ścianę lub drewnianą konstrukcję, a swoje zastosowanie znalazły nawet w gabinetach stomatologicznych. Często spotyka się je także w warsztatach wulkanizacyjnych.