Suchość pochwy może mieć wiele przyczyn zewnętrznych, które da się wyeliminować, usuwając szkodliwy czynnik lub zmieniając pewne działania. Chroniczne zmęczenie lub przewlekły stres mogą upośledzać funkcjonowanie końcowego odcinka dróg rodnych i prowadzić do zmniejszenia produkcji śluzu, podobny stan mogą też powodować przyjmowane leki tj. niektóre tabletki antykoncepcyjne, preparaty mające obniżyć ciśnienie lub zniwelować objawy alergii albo antydepresanty. Suchość pochwy może być także jednym z objawów choroby dróg rodnych wywołanej przez bakterie i grzyby – ilość wydzieliny unormuje się, kiedy tylko pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów. Jednak ten przykry dla kobiet stan, może pojawić się również w związku z normalnie występującymi zmianami hormonalnymi związanymi z pewnymi okresami w życiu kobiety. Suchość pochwy po porodzie jest częstym zjawiskiem, mniejsza ilość wydzieliny może pojawić się także podczas drugiej fazy cyklu menstruacyjnego i menopauzy.
Suchość pochwy – zmniejszona ilość estrogenu
Naturalna wydzielina pochwy pełni kluczową rolę podczas seksu z partnerem, a jej biologiczną funkcją jest ułatwienie zapłodnienia oraz ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Niewystarczające nawilżenie nie tylko utrudnia współżycie, ale może być również przyczyną pieczenia i swędzenia wysuszonej okolicy oraz podatności na infekcje. Śluz wydobywa się z mocno unaczynionej ściany pochwy, a jego wygląd i konsystencja zależy od fazy cyklu i spożywanego jedzenia. Ilość wydzieliny zależy od jednego z żeńskich hormonów płciowych – estrogenu. Im więcej estrogenu produkują jajniki, tym więcej naczynek krwionośnych w pochwie i większa produkcja śluzu. Mała ilość estrogenu pojawia się w okresie drugiej fazy cyklu miesiączkowego, w ciąży i w czasie oraz po menopauzie.
Suchość pochwy – ciąża
Najczęściej kobiety skarżą się na suchość pochwy w trakcie I trymestru ciąży, kiedy poziom estrogenu gwałtownie się obniża, a jego miejsce zajmuje progesteron, odpowiadający za bezpieczeństwo dziecka w łonie matki. Jest to naturalna kolei rzeczy i zmniejszona ilość śluzu niej jest wtedy powodem do niepokoju. Można poprawić nawilżenie pochwy poprzez zwiększenie ilości wypijanych płynów i odpowiednią dietę. Suchość pochwy w ciąży zazwyczaj ustępuje w już w II trymestrze, kiedy ilość estrogenu wzrasta. Jeśli jednak podczas pierwszych trzech miesięcy brak nawilżenia powoduje bolesne pieczenia lub otarcia, warto zgłosić się do ginekologa, który przyjrzy się bliżej problemowi. Suchość pochwy po porodzie to rezultat wzrostu prolaktyny, która pobudza laktację i umożliwia kobietom karmienie piersią nowo narodzonego dziecka. Przez to ilość śluzu maleje i zmniejsza się również ochota na seks.
Suchość pochwy – druga faza cyklu
Cykl miesiączkowy związany jest z ciągłymi zmianami hormonalnymi, które regularnie zachodzą w organizmie kobiety. Po menstruacji estrogen stopniowo wzrasta i osiąga swój szczyt w czasie owulacji, by jak najlepiej przygotować kobietę do zapłodnienia. Po jajeczkowaniu jego poziom znacząco maleje, co może być zauważalne w nawilżeniu pochwy. Kilka dni przed okresem jego mała ilość może powodować nieprzyjemną suchość i pieczenie.
Suchość pochwy – menopauza
Podczas menopauzy jajniki przestają produkować estrogen, ponieważ nie jest on już potrzebny do zajścia w ciąże. Kobieta przestaje uwalniać jajeczka, co powoduje zanik miesiączki. Nadejście menopauzy może powodować znaczny dyskomfort u kobiety, związany z małą ilością wydzieliny waginalnej. To wtedy suchość pochwy jest najbardziej dotkliwa. Przykry stan powoduje otarcia, nieprzyjemne odczucia i niemożność współżycia. Warto wtedy skorzystać z pomocy. Leki na suchość pochwy po menopauzie są ogólnie dostępne i pomagają zwalczyć nieprzyjemne objawy. Na rynku dostępne są globulki, żele i kremy dopochwowe, które pomagają nawilżyć te okolice. Leki na suchość pochwy po menopauzie może przepisać także ginekolog. Są to zazwyczaj preparaty zawierające estrogen.
Suchość pochwy może być poważnym problemem, dlatego warto szukać rozwiązań, które wspomogą naturalne nawilżenie. Jeśli odpowiednia dieta, nawodnienie i właściwa higiena, bez podrażniających środków myjących, nie pomagają warto sięgnąć po leki bez recepty lub udać się do ginekologa.