Wiele problemów zdrowotnych ma charakter interdyscyplinarny i wymaga wiedzy obejmującej różne dziedziny medycyny. Nie inaczej jest z leczeniem schorzeń dotyczących uzębienia. Tam, gdzie nie jest w stanie pomóc jedynie lekarz dentysta, często niezbędny jest chirurg stomatolog. Jego specjalizacja to chirurgia dentystyczna, która w leczeniu zębów łączy ze sobą wiedzę stomatologiczną i chirurgiczną. W jakich przypadkach niezbędne jest skorzystanie z takiej pomocy i jakie procedury medyczne obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Jaką wiedzę posiada chirurg stomatolog?
Lekarz, którego dziedziną jest chirurgia dentystyczna, dysponuje obszerną wiedzą dotyczącą chorób twarzoczaszki oraz tkanek miękkich znajdujących się w jej obrębie (twarz, jama ustna, szyja). Łączy je z wiedzą dentystyczną, a w szczególności ze znajomością leczenia wad zgryzu, schorzeń błony śluzowej jamy ustnej czy paradontoza. Oprócz tego chirurg stomatolog musi mieć wiedzę ogólną z wielu dodatkowych dziedzin, które mogą przydać się w leczeniu okolic twarzoczaszki, takich jak:
- ortodoncja,
- protetyka,
- periodontologia,
- chirurgia szczękowa,
- radiologia,
- anestezjologia i intensywna terapia,
- ortopeda,
- neurochirurgia,
- chirurgia urazowa,
- chirurgia plastyczna,
- okulistyka,
Tak duży zakres wiedzy daje lekarzowi wiele narzędzi diagnostycznych i pozwala na zastosowanie niezbędnych procedur medycznych niezależnie od przypadku.
Chirurgia stomatologiczna i zabiegi dotyczące zębów
Ingerencja chirurga stomatologa kojarzy się najczęściej z ekstrakcją zębów, czyli ich usuwaniem. Sięga się po nią zazwyczaj, gdy stan chorobowy uzębienia nie ustępuje pomimo zastosowania leczenia zachowawczego. Wspomnianą procedurę wykorzystuje się przy sprawiających kłopot ósemkach, ale usunięcia mogą wymagać również pozostałe zęby (zarówno stałe, jak i mleczne) lub jedynie ich uszkodzone czy zainfekowane części. Do popularnych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej można zaliczyć też wstawianie implantów zębowych. Podstawowym elementem tego typu zabiegu jest bowiem przygotowanie wyrostka zębodołowego do założenia wszczepu, którym również zajmuje się chirurg stomatolog. Ciekawą procedurą z dziedziny chirurgii dentystycznej jest autotransplantacja zębów, która polega na ekstrakcji zdrowego zęba od pacjenta i przeszczepieniu go w inne miejsce w obrębie szczęki. W tym celu często wykorzystywane są ósemki, którymi dosztukowuje się bardziej widoczne braki w uzębieniu. Oprócz tego chirurgia dentystyczna zajmuje się resekcją wierzchołka korzenia zęba, chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia, chirurgicznym leczeniem złamań zębów czy odsłanianiem tzw. zębów zatrzymanych.
Chirurgia stomatologiczna i pozostałe zabiegi dotyczące twarzoczaszki
Wszelkie operacje w obrębie głowy i twarzy wymagają wiedzy z kilku dziedzin. Z tego względu wiele zbiegów związanych z chirurgią dentystyczną dotyczy chirurgii plastycznej twarzoczaszki. Zawiera się w niej również chirurgia szczękowa, obejmująca takie zabiegi jak na przykład leczenie złamań lub ubytków oraz rekonstrukcja żuchwy. Oprócz tego chirurg stomatolog zajmuje się wykonywaniem zabiegów typu:
- leczenie ślinianek,
- usuwanie zmian i guzów (zarówno łagodnych, jak i złośliwych),
- leczenie przetok i ropni,
- nacinanie więzadeł i języka,
- rekonstrukcja oczodołu, tkanek miękkich, zabiegi rekonstrukcyjne czaszki.
Tak szeroki zakres procedur medycznych sprawia, że chirurgia dentystyczna stanowi bardzo ważną i przydatną dziedzinę, a pomoc chirurga stomatologa w wielu przypadkach jest niezbędna.