Sprężone powietrze ma bardzo szerokie zastosowanie. Bierze udział w wielu procesach technologicznych. Będąc dobrym nośnikiem energii, służy do zasilania maszyn czy całych systemów pneumatycznych. Stosowane jest w transporcie przy pracy silników. Jako środek osuszający i czyszczący obecne jest zarówno w przemyśle, jak i medycynie. Aby móc sprężyć powietrze, powinno być ono odpowiednio uzdatnione. W tym celu stosuje się specjalistyczne filtry sprężonego powietrza. Po co uzdatniać powietrze i jakie korzyści wynikają z użycia filtrów?
Jakie zanieczyszczenia znajdują się w sprężonym powietrzu
Przygotowanie sprężonego powietrza wymaga oczyszczenia go z niepożądanych substancji. Zaliczamy do nich przede wszystkim wodę, oleje i smary oraz cząstki stałe. Woda rozproszona jest w naturalny sposób w powietrzu atmosferycznym zasysanym przez sprężarkę. Jej ilość zależy od ciśnienia, temperatury oraz poziomu wilgotności. Oleje i smary w postaci cząsteczek i aerozoli znajdują się w powietrzu za sprawą samych sprężarek. Są one porywane w postaci resztkowej przez przepływ powietrza ze ścinek przewodów znajdujących się w urządzeniach. Dotyczy to w szczególności sprężarek o konstrukcji tłokowej. Zanieczyszczenia cząsteczkami stałymi dotyczą głównie pyłów, cząsteczek metali oraz rdzy. W zależności od specyfiki miejsca, w którym używana jest sprężarka, mogą one pochodzić z zewnątrz, ale przede wszystkim powstają w samej instalacji służącej do sprężania powietrza. Tworzą się na skutek reakcji fizyko-chemicznych, takich jak korozja oraz uszkodzeń mechanicznych związanych ze zużywaniem się ruchomych części pneumatyki. Aby pozbyć się niechcianych substancji, stosuje się specjalne urządzenia współpracujące ze sprężarkami. Jednymi z najbardziej powszechnych są filtry sprężonego powietrza.
Filtry sprężonego powietrza a eksploatacja pneumatyki
Nieprzefiltrowana zawartość zasysanego do sprężarki powietrza jest bardzo szkodliwa dla urządzenia. Aby sobie to w pełni wyobrazić, wyżej wymienioną listę zanieczyszczeń należy uzupełnić o gazy, które znajdują się w powietrzu atmosferycznym. Mowa tu o niewielkich ilościach tlenków węgla, siarki i azotu, które po sprężeniu w obecności wody zamieniają się w kwasy. Dodając do tego pozostałe zanieczyszczenia, ciśnienie 7 bar oraz temperaturę, która panuje w sprężarce, otrzymujemy w zasadzie opis reaktora chemicznego. Taka mieszanka z łatwością wchodzi w reakcję z przewodami i innymi elementami urządzenia. Użycie filtrów sprężonego powietrza zwiększa więc trwałość elementów pneumatyki i wydłuża żywotność eksploatacyjną elementów sterujących i wykonawczych. Zmniejsza tym samym awaryjność i obniża koszty związane z konserwacją, naprawami i zakłóceniami przebiegu procesu technologicznego.
Filtry sprężonego powietrza a wymagania jakości powietrza
Konieczność oczyszczania powietrza wynika nie tylko z kosztów eksploatacji urządzeń. Każdy obszar użytkowania systemu sprężonego powietrza posiada własne normy, które wykluczają użycie nieuzdatnionego powietrza. Najbardziej wymagające są one w przemyśle spożywczym i medycznym, ale pozostałe branże również wymagają odpowiednio oczyszczonego surowca. Wyróżnia się aż 6 klas sprężonego powietrza, z czego zastosowanie znajdują tylko te od 1 do 5. Klasa 1 charakteryzuje się najmniejszą zawartością zanieczyszczeń i stosowana jest między innymi w produkcji jedzenia i napojów czy przemyśle mikroelektronicznym. Klasa 5 stosowana jest przykładowo przy narzędziach pneumatycznych i spawarkach.
Jak widać kwestia jakości powietrza jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o użycie sprężarek, bez względu na miejsce użytkowania. Z jednej strony użycie filtrów wpływa na eksploatację urządzeń, a tym samym poniesione koszty, z drugiej pozwala sprostać zewnętrznym normom nakładanym na różne obszary przemysłu.