Masaż leczniczy zasadniczo ma przyczyniać się do rozluźnienia tkanki mięśniowej, a w efekcie doprowadzać do uśmierzenia bólu oraz przywrócenia pełnej sprawności ruchowej. Oczywiście jego ubocznym skutkiem jest również pojawiające się u pacjenta uczucie ulgi i odprężenia. Masaż leczniczy jest bardzo często praktykowany w przypadku rozmaitych dolegliwości kręgosłupa. Na czym zatem polega wspominana technika oraz w jakich przypadkach warto odwiedzić gabinet masażu?
Na czym polega masaż leczniczy kręgosłupa?
Głównym celem masażu w większości przypadków nie jest wyłącznie relaksacja. Bardzo często pełni on funkcję leczniczą i jest wykorzystywany w zwalczaniu dolegliwości bólowych o rozmaitym podłożu. Masaż leczniczy kręgosłupa należy zatem do metod fizjoterapii, mających na celu przezwyciężenie chorób kręgosłupa oraz zapobieganie ich powstawaniu. Mowa tu przede wszystkim o złagodzeniu napięcia oraz bólu mięśni, a także zmniejszeniu ich sztywności. W trakcie zabiegu wykorzystywane są proste ruchy, takie jak głaskanie, ugniatanie, roztrząsanie, wałkowanie, nacieranie, uciskanie oraz oklepywanie. Wspomniane techniki bezpośrednio oddziałują zatem na spięte lub nadwyrężone mięśnie oraz stawy. Jednakże odpowiednio przeprowadzony masaż pozwala też rozszerzyć naczynia krwionośne, dotlenić komórki oraz pobudzić układ nerwowy do sprawniejszej pracy.
Jak przebiega masaż leczniczy kręgosłupa?
Masaż leczniczy kręgosłupa powinien być wykonywany tylko przez wykwalifikowaną do tego osobę, która posiada stosowne uprawnienia. Najczęściej będzie to fizjoterapeuta lub rehabilitant. Z powodzeniem możemy odwiedzić również rekomendowany gabinet masażu i skorzystać z oferowanych tam usług.
Masaż leczniczy nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania. Rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, podczas którego masażysta dowiaduje się m.in. czy podobny zabieg był już kiedyś wykonywany oraz jakie były jego efekty. Następnie masażysta upewnia się, którym miejscom towarzyszy największy ból i w zależności od diagnozy, zaleca pozycję leżącą lub siedzącą (na specjalnie przeznaczonym do tego fotelu).
Podczas masażu wykorzystywane są preparaty, takie jak oliwki, żele, maści oraz kremy, które mają za zadanie zmniejszyć siłę tarcia oraz uchronić skórę pacjenta przed podrażnieniami. Masaż kręgosłupa trwa ok. 25 minut i obejmuje plecy, pośladki oraz barki. Siła, z jaką wykonywane są poszczególne ruchy, powinna być dostosowana do rodzaju schorzenia, wagi pacjenta oraz jego indywidualnej odporności na ból. Nadmierny ucisk może bowiem skutkować dodatkowym spięciem mięśni.
Warto podkreślić, iż po pierwszym zabiegu bardzo powszechne jest gorsze samopoczucie, ale po wykonaniu całej serii masaży wszelkie dolegliwości powinny stopniowo ustąpić.
Wskazania do masażu leczniczego kręgosłupa
W jakich przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy rehabilitanta lub fizjoterapeuty i poddanie się masażowi leczniczemu kręgosłupa? Są to przede wszystkim:
- bóle pleców,
- dyskopatia,
- urazy mechaniczne, powstałe na skutek ćwiczeń lub niekorzystnego trybu pracy,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- przeciążenia,
- wady postawy,
- napięcie kręgów oraz mięśni związane z przewlekłym stresem.
Każda osoba borykająca się z bólami kręgosłupa doskonale wie, jak bardzo dolegliwości te wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków to właśnie masaż leczniczy okazuje się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które przynoszą ulgę, przywracają pełną sprawność oraz gwarantują prawidłową pracę kręgosłupa.