Wizyta u psychologa dziecięcego może bardzo pomóc nie tylko dziecku, lecz także rodzicom, którzy otrzymają wskazówki, jak w danym momencie postępować, co powinno ich zaniepokoić, a co jest naturalnym zjawiskiem. Kiedy warto zdecydować się na wizytę u psychologa? Jak przebiega tego typu spotkanie i jak się do niego przygotować?
Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu, że niektóre zdarzenia, które powodują niepokój u rodziców, w rzeczywistości nie oznaczają niczego złego, a są naturalnym zjawiskiem w czasie rozwoju dziecka. Przykładem może być onanizm dziecięcy w przedszkolu, który każdorazowo budzi obawy.
Warto wiedzieć także, że wizyta u psychologa dziecięcego nie jest powodem do wstydu, a wyrazem troski o naszą pociechę. Tego typu krok będzie zatem zasadny w każdym przypadku, kiedy coś w zachowaniu dziecka nas niepokoi, np. zastanawiamy się, czy dziecko prawidłowo się rozwija albo czy przejawiane przez niego zachowania nie odbiegają od normy. Zaleca się odwiedzić psychologa także, jeżeli osoba trzecia, która ma stały kontakt z dzieckiem (np. wychowawczyni, opiekunka czy dziadkowie), zwraca uwagę, że może z nim dziać się coś niepokojącego. Wtedy zawsze lepiej sprawdzić, czy obawy te są słuszne, nawet jeżeli rodzice nie zauważyli w zachowaniu dziecka nic złego. Możliwe jest bowiem, że dziecko przejawia negatywne zachowania jedynie w obecności osób innych niż rodzice.
Wizyta u psychologa może być przydatna także wtedy, kiedy mamy wrażenie, że nasze dziecko rozwija się szybciej niż rówieśnicy i jest ponadprzeciętnie zdolne. Psycholog wyda wówczas opinię, czy nasze podejrzenia są słuszne, a jeżeli tak, rodzice będą mogli w odpowiedni sposób pokierować wychowaniem swojej pociechy, tak, by najlepiej rozwijać jej talenty.
Wizyta u psychologa – jak się przygotować?
Przede wszystkim warto zapytać psychologa, czy jego zdaniem na spotkanie należy od razu zabrać dziecko, bowiem niektórzy specjaliści chcą odbyć pierwsze spotkanie tylko z rodzicem. Wybierając się na spotkanie, warto zabrać ze sobą notatki, by jak najlepiej przedstawić problem psychologowi z dokładnym opisem niepokojących zachowań dziecka. Należy zastanowić się, czy zachowania odbierane przez nas negatywnie nasilają się w pewnych momentach odbiegających od normalnego trybu życia dziecka, np. w czasie pobytu w szpitalu czy ważnych rodzinnych świętach. Nie zapomnij także zabrać książeczki zdrowia dziecka, bowiem psycholog będzie potrzebował informacji o rozwoju swojego małego pacjenta w pierwszych latach jego życia, a także informacji co do przebiegu ciąży.
Wizyta u psychologa – jak wygląda?
Pierwszym etapem wizyty jest rozmowa, podczas której psycholog chce dowiedzieć się, dlaczego w ogóle się u niego pojawiliśmy. W tym momencie przydadzą się notatki przygotowane przed wizytą. Kolejnym etapem jest rozmowa psychologa sam na sam z dzieckiem, by nie wstydziło się mówić o pewnych rzeczach przy rodzicach. Po rozmowie z dzieckiem psycholog zaprasza ponownie rodzica i przedstawia mu swoje wnioski – uspokaja, że zachowanie nie odbiega niczym od normy lub daje wskazówki, jak należy postępować z dzieckiem, np. jak reagować na jego wybuchy gniewu. Jeżeli psycholog będzie widział taką potrzebę, może zasugerować zapisanie pociechy na zajęcia terapeutyczne.
Psychiatra dziecięcy Łódź
Jeżeli coś w zachowaniu dziecka budzi Twój niepokój, zawsze lepiej skontaktować się ze specjalistą. Wówczas zyskasz pewność, czy Twoje obawy są słuszne, a jeżeli tak, to dowiesz się, jak pracować z dzieckiem, by poprawić jego zdrowie psychiczne. Pamiętaj, że to wyraz największej troski i w kontakcie z psychologiem nie ma nic złego. Chcesz skonsultować zachowanie Twojego dziecka z psychologiem? W Łodzi i innych większych miastach z pewnością znajdziesz odpowiedniego specjalistę.