Druk offsetowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów druku, ponieważ jest bardzo wydajny i pozwala na uzyskanie wysokiej jakości druku zarówno przy małych, jak i dużych nakładach z bardzo dobrą jakością druku, oraz można go wykorzystać do druku na bardzo różnych powierzchniach.
Na czym polega druk offsetowy?
Druk offsetowy to metoda druku, w której obraz jest przenoszony z formy drukowej (płyta offsetowa) na podłoże drukowe za pośrednictwem czterech cylindrów pośrednich, które są nośnikami kolorów (C.M.Y.K). W procesie tym, na płycie offsetowej nanoszona jest farba, a następnie przenoszona na cylindry pośrednie, które są pokryte gumowymi obciągami. Następnie farba jest przenoszona z cylindrów pośrednich na papier lub inną powierzchnię drukowania.
Druk offsetowy – wady i zalety
Jedną z największych zalet druku offsetowego jest to, że pozwala na drukowanie na różnych rodzajach papieru i materiałów, takich jak papier, karton, folie, etykiety itp. Kolejnymi zaletami są: wysoka wydajność oraz oszczędność kosztów, ponieważ druk offsetowy pozwala na drukowanie dużych nakładów w relatywnie niskiej cenie.
Druk offsetowy posiada również kilka wad, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze tego rodzaju druku. Jedną z nich jest konieczność przygotowania płyt offsetowych, co wymaga czasu i dodatkowych kosztów. Kolejną wadą jest to, że druk offsetowy jest mniej elastyczny pod względem personalizacji i niskonakładowych zleceń.
Kiedy warto skorzystać z druku offsetowego?
Z druku offsetowego warto z pewnością skorzystać, gdy chce się uzyskać wysokiej jakości druk w dużych nakładach, np. w przypadku druku katalogów, broszur, ulotek, plakatów czy kalendarzy. To również dobry wybór przy druku dokumentów z tekstem i grafiką, takich jak książki, czasopisma czy gazety. Ze względu na jego wysoką wydajność i niskie koszty jednostkowe, druk offsetowy jest również popularny w przemyśle poligraficznym, np. przy druku zaproszeń ślubnych czy kartek okolicznościowych. Doskonale sprawdza się również w druku opakowań tekturowych.
Płyty offsetowe – fundament w druku offsetowym
Płyty offsetowe powstają przez pokrycie cienkiego arkusza blachy aluminiowej warstwą emulsji czułej na falę świetlną o określonej długości. Następnie są one naświetlane przy pomocy naświetlarki CTP i wywoływane, by utrwalić na nich obraz, który następnie przenoszony jest na papier lub inną powierzchnię drukowania.
Płyty offsetowe są specjalnie przygotowane do druku offsetowego, ponieważ muszą być odporne na działanie farby i utrzymywać ją na powierzchni, aby umożliwić drukowanie, oraz zminimalizować zużycie farby i zwiększyć jakość druku.
Mimo pewnych wad druk offsetowy jest nadal jednym z najczęściej wybieranych rodzajów druku ze względu na jego zalety oraz fakt, że pozwala na drukowanie zarówno na jednostronnych, jak i dwustronnych arkuszach.