Praca z drewnem to umiejętność rozwijana od pokoleń i charakteryzująca się wysoką jakością, naturalnym klimatem, często artystycznymi wstawkami. Dlaczego warto docenić drewno? Jak wyselekcjonować najlepsze pod dany projekt? Jakie elementy zastosować do prawidłowych łączeń? Poniżej kilka ciekawych wskazówek o tym ekologicznym materiale.
Dlaczego drewno to niejednolity materiał konstrukcyjny i wymaga dobrej selekcji?
Drewno to surowiec odnawialny i przy właściwym zarządzaniu produkcją właściwie nieskończony przy zachowaniu optymalnej ceny. Pomimo względnej łatwości obróbki projektant musi rozpoznawać prawidłowo właściwości konkretnych gatunków drewna. Inaczej pracuje się z sosną, a jeszcze inaczej z klonem, czy bukiem. Jesion to drewno stosunkowo trudne w obróbce, ale jednocześnie doskonale wyglądające i wykorzystywane w sektorze produkcji mebli. Najciekawsze zastosowania drewna to wyrób artystycznych klepek podłogowych, budownictwo wodne, produkcja papieru, sklejek lotniczych, skomplikowanych modeli. Mahoń to natomiast ulubiony gatunek rzeźbiarzy.
Dlaczego rodzaj połączenia zapewnia większe bezpieczeństwo obróbki materiału?
Śruby stolarskie odpowiednio dopasowane do drewna ochraniają materiał konstrukcyjny przed odkształceniem. Posługiwanie się właściwymi łącznikami to gwarancja bezpieczeństwa i oszczędności. Wprowadzanie śrub wymaga precyzji i dokładnego przygotowania. Większość śrub stolarskich na rynku spotyka się w wersji standaryzowanej oraz niestandardowej. Producenci zapewniają indywidualną konfigurację na życzenie, ale to wymaga wcześniejszych konsultacji.
Dlaczego drewno to dalej popularny materiał konstrukcyjny w branży budowlanej?
W branży budowlanej drewno docenia się ze względu na twardość i specyficzny mikroklimat. Nieruchomości wykonane z drewna ogrzewają się w dużym stopniu naturalnie, regulują atmosferę, wyglądają zawsze w unikalny sposób. Warto pamiętać, że podczas schnięcia drewno zmienia wymiary, kurczy się. Drewno posiada pewne specyficzne wady, które warto przeanalizować przed ostatecznym wyborem. Najpopularniejsze to zmiana zabarwienia, nietypowa budowa anatomiczna, znaczące przetarcia na powierzchni. Selekcja drewna to sztuka sama w sobie i wymaga od wykonawcy dużej koncentracji. Specjaliści pracujący z drewnem posługują się w dalszym ciągu połączeniami artystycznymi, klasycznymi, ukrytymi. Drewno łączy się w bardzo ciekawy sposób na zasadzie złącz zatyczkowych, czopowych, właściwie niemożliwych do uszkodzenia w czasie.
Dlaczego warto posługiwać się drewnem?
Drewno nie znika z rynku budowlanego pomimo dostępu do wielu naprawdę nowoczesnych technik. Unikalny klimat, zachowanie wartości ekologicznych, kreatywność projektowania łączeń i budowy elementów to tylko niektóre z najważniejszych zalet surowca. Śruby stolarskie to uzupełnienie pracy z tym surowcem, a im lepsze połączenia, tym większa trwałość całej konstrukcji. Z tego powodu warto wytypować do współpracy wartościowego producenta.