Złamałeś lub ukruszyłeś zęba? Nie wpadaj w panikę. Skonsultuj się z lekarzem dentystą, który indywidualnie rozpatrzy Twój przypadek.
Przyczyny ukruszenia zębów
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego dochodzi do złamania lub ukruszenia zęba. Przyczyny są najczęściej uzależnione od wieku. U najmłodszych pacjentów do złamania lub ukruszenia zęba dochodzi podczas zabawy lub uprawiania sportu (np. nieszczęśliwy upadek z huśtawki czy jazda na rolkach). U dorosłych jedną z przyczyn jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, co skutkuje próchnicą odpowiedzialną za niszczenie tkanek twardych zęba (szkliwa, zębiny oraz cementu korzeniowego). Zęby mogą ulec złamaniu lub ukruszeniu również w wyniku urazu (wypadek komunikacyjny; dotyczy to zazwyczaj przednich zębów) czy podczas wykonywania codziennych czynności takich jak niefortunne nadgryzienie twardego pokarmu (cukierka, pestki, orzecha). Wpływ na złamanie lub ukruszenie zęba mają także wcześniejsze zabiegi dentystyczne, np. leczenie kanałowe, które powoduje, że zęby stają się martwe, tym samym są one słabsze od zdrowych oraz mniej odporne na urazy. Oprócz powyżej wskazanych przyczyn warto wspomnieć o bruksizmie, który polega na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami i zaciskaniu szczęki podczas snu. Bruksizm negatywnie wpływa na zęby, powodując ich ścieranie oraz pękanie, przyczynia się również do powstawania mikrourazów.
Poza wymienionymi przyczynami na uszkodzenia zębów wpływają niedobory mineralne, m.in. wapnia, magnezu, witaminy D. Negatywny wpływ wywierają również niektóre napoje oraz żywność, które spożywane w nadmiarze powodują rozpuszczanie szkliwa zęba (mowa o napojach gazowanych, energetycznych oraz izotonicznych, ale również o kawie czy owocach cytrusowych).
Co zrobić w przypadku ukruszenia lub nadłamania zęba?
Gdy dojdzie już do złamania lub ukruszenia zęba, konieczne jest zachowanie spokoju i jak najszybsze umówienie się na wizytę z lekarzem dentystą, który przygotuje spersonalizowany przebieg leczenia.
Nie należy bagatelizować nawet drobnego ukruszenia zęba, ponieważ jest on słabszy i może ulegać dalszemu zniszczeniu, narażając tym samym miazgę na urazy termiczne lub bakterie. W zależności od rozmiaru uszkodzenia zęba lekarz może podjąć decyzję o dalszych krokach leczenia, np. wygładzeniu ukruszonego zęba, wypełnieniu go lub założeniu licówki czy korony. Jeśli ukruszeniu uległ już sztuczny ząb, najlepiej będzie go w całości wymienić.
Dobrym rozwiązaniem dla niewielkich ukruszeń będzie bonding. Zabieg ten wykorzystuje kompozyt stomatologiczny do odbudowy ukruszonych lub pękniętych zębów. Zaletą bondingu jest również jego niski stopień inwazyjności, tzn. nie wymaga spiłowywania czy nawiercania zęba.
W momencie gdy złamiemy ząb, należy niemal natychmiast skontaktować się z lekarzem. Niezwłoczne udanie się do dentysty zmniejszy ryzyko powstawania kolejnych uszkodzeń w jamie ustnej. Zanim dojdzie do założenia specjalnych nakładek na ułamanego zęba niezbędne będzie jego wyleczenie przy pomocy metody kanałowej, która umożliwi założenie sztyftu wykonanego z włókna szklanego. Na tak przygotowany ząb najczęściej zakładana jest porcelanowa lub ceramiczna korona. Porcelanowe oraz ceramiczne korony należą do najbardziej estetycznych rozwiązań przy złamanym zębie, ponieważ strukturą oraz kolorem są zbliżone do wyglądu naturalnego zęba.
Podsumowanie
Ukruszenie lub złamanie zęba może spotkać każdego z nas i dodatkowo znacznie obciąży budżet. Należy więc unikać sytuacji, podczas których może dojść do narażamy własne zęby. Warto wykorzystywać kaski i odpowiednie ochraniacze podczas uprawiania sportu, ostrożnie spożywać oraz selekcjonować posiłki, ale przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej (mycie, nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej) oraz suplementować witaminy i minerały pozytywnie wpływające na stabilność i zdrowie zębów.