Zarówno przyszłe mamy, jak i ich partnerzy na pewno zastanawiają się, czy bezpiecznie jest uprawiać seks w ciąży. Jak na większość kwestii związanych ze zdrowiem nie ma na to jednej, prostej odpowiedzi, a wokół tematu narosło wiele mitów, których powielanie jest niepotrzebne i może wprowadzać w błąd. Oto kilka zagadnień, które wzbudzają wątpliwości u przyszłych rodziców.
MIT – podczas seksu w ciąży nie trzeba się zabezpieczać
Wszystko zależy od stadium zaawansowania ciąży. W drugim trymestrze kontakt kobiety z nasieniem może wywołać przedwczesne skurcze macicy (przez zawarte w nim prostaglandyny). Najlepsze prezerwatywy nie służą w tym przypadku jako metoda antykoncepcji, a raczej jako ochrona przed takim efektem ubocznym. Na rynku są różne rodzaje prezerwatyw i na pewno w tym okresie warto się w nie zaopatrzyć. Z kolei w 3 trymestrze i krótko przed porodem prostaglandyny z nasienia działają relaksująco oraz przygotowują szyjkę macicy do rozwiązania. W tym okresie wskazana jest więc rezygnacja z wszelkich zabezpieczeń.
FAKT – kobieta w ciąży może nie mieć ochoty na seks
Podwyższony poziom hormonów, takich jak progesteron oraz sam fakt, iż ciąża to stan bardzo obciążający dla organizmu kobiety, sprawiają, że w pierwszych miesiącach ciąży libido może być obniżone. Jednak już w 2 trymestrze zmienia się gospodarka hormonalna, organizm przyzwyczaja się to zmian i zanika wiele uciążliwych dolegliwości, takich jak poranne nudności. Wtedy jest już duża szansa na udane współżycie.
MIT – seks w ciąży jest niebezpieczny
Współżycie podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie wiąże się z ryzykiem, jeśli nie ma do tego konkretnych przeciwwskazań. Istnieją jednak sytuacje, w których od seksu w ciąży należy się powstrzymać. Należą do nich:
- ciąża zagrożona poronieniem,
- ciąża mnoga,
- przedwczesne odpływanie płynu owodniowego,
- nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, takie jak łożysko przodujące,
- infekcja dróg rodnych.
Z tego powodu każda decyzja o współżyciu powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ nawet najlepsze prezerwatywy nie uchronią nas przed komplikacjami w przypadku zagrożonej ciąży.
FAKT – we współżyciu w ciąży ważna jest pozycja
Odpowiednia pozycja przy współżyciu podczas ciąży jest bardzo istotna, zarówno ze względu na komfort kobiety, jak i bezpieczeństwo dziecka. Nadmierne uciskanie na brzuch może być bolesne i groźne dla rozwijającego się płodu. Leżenie na plecach jest niewskazane od 2 trymestru ciąży ze względu na ucisk powiększającego się brzucha na ważne naczynia krwionośne. W skrajnych przypadkach może to bowiem doprowadzić nawet do omdlenia kobiety. W ciąży niewskazana jest także głęboka penetracja. Przez cały okres ciąży w pełni bezpieczne są wszelkie pozycje seksualne, w których kobieta leży na boku.
MIT – podczas stosunku można skrzywdzić dziecko
W żadnym wypadku podczas stosunku nie można uszkodzić płodu. Większość ewentualnych zagrożeń i przeciwwskazań związana jest z ryzykiem przedwczesnego porodu. Samo dziecko jednak jest doskonale chronione przez macicę, płyn owodniowy oraz pęcherz płodowy. Co więcej, z bezpiecznego i przyjemnego stosunku dziecko także będzie czerpało korzyści, ponieważ dobre samopoczucie matki wpłynie pozytywnie na jego rozwój i poczucie komfortu.
Stosunek seksualny w ciąży może być całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dla bezpieczeństwa w drugim trymestrze warto stosować różne rodzaje prezerwatyw, a w trzecim trymestrze należy unikać pozycji z uciskiem na brzuch. Partner powinien również respektować fakt, iż kobieta odczuwa spadające libido w związku ze zmianami zachodzącymi w jej ciele. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy podejmować decyzji o współżyciu, jeśli istnieją do tego jakiekolwiek przeciwwskazania lekarskie.