Transport pneumatyczny to rodzaj transportu, który stosuje się do przemieszczania substancji suchych, a także sypkich produktów. Jest wykorzystywany na liniach produkcyjnych z silosów lub też podczas rozładunku dostaw wyżej wymienionych substancji. Zapewnia płynne działanie produkcji i jego ogromną zaletą jest to, że można go rozbudowywać w szybki i łatwy sposób. Odbywa się to dzięki rurociągowi, umożliwiającemu przesyłanie substancji. Tego rodzaju rurociąg zajmuje bardzo mało miejsca, zaś dodatkowym ułatwieniem jest to, że urządzenia zarządzające całym systemem umiejscowione są na końcu bądź też na początku instalacji.
Parametry wpływające na sprawność transportu pneumatycznego
Sprawnie działający transport pneumatyczny koniecznie musi spełniać pewne parametry. Istotne jest to, by każdy z nich był spełniony. W innym wypadku proces produkcyjny może być zawieszony aż do momentu pozbycia się awarii. System rurowy transportu pneumatycznego musi zajmować jak najmniej miejsca oraz być jak najbardziej energooszczędnym. Prócz tego nie może wpływać na zniszczenie produktu, ani też jego segregację. Koniecznie musi również dokonywać oczyszczania materiału transportowanego z wszelkich substancji, które mogą się do niego przedostawać z zewnątrz.
System rurowy wykorzystywany w transporcie pneumatycznym
Aby transport pneumatyczny odbywał się bez żadnych zakłóceń i awarii konieczne jest zastosowanie odpowiedniego systemu rurowego, który pośredniczy w przemieszczaniu danych surowców. System rurowy musi koniecznie być szczelny, gdyż każde jego uszkodzenie wiąże się z usterkami w transporcie materiału sypkiego, co może prowadzić po pierwsze do marnotrawstwa materiału, po drugie zaś do niebezpiecznych sytuacji np. wybuchów, w przypadku gdy transportowane substancje mogą łatwo eksplodować w zderzeniu z powietrzem atmosferycznym. Odpowiednio dobrany system rurowy o prawidłowej konstrukcji jest bardzo ważny dla efektów pracy przedsiębiorstw i ich produktywności.
Elementy systemu rurowego
Wprowadzenie systemu rurowego w danym przedsiębiorstwie wymaga skupienia się na danych technicznych poszczególnych jego elementów. Przede wszystkim musi on być wykonany z jak najlepszej jakości materiałów, które powinny być odporne na wszelkie przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Materiał wykonania systemu rurowego w transporcie pneumatycznym powinien być przede wszystkim trwały i funkcjonalny. Ponadto części zamienne muszą być łatwo dostępne, tak by w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń móc wymienić je jak najszybciej, jako że przedsiębiorstwa zajmujące się transportem pneumatycznym nie mogą pozwolić sobie na przestoje, zawieszenie produkcji czy narażanie właścicieli na straty.
Najczęściej wybierany system rurowy w Polsce i Europie wykonany jest z aluminium bądź stali nierdzewnej. Elementy systemu tworzone są przez kolana, trójniki, lance ssące, akcesoria montażowe oraz łączniki. Każdy z elementów, które składają się na system może przybierać różny kształt. Rodzaj materiału oraz wielkość czy wygląd poszczególnych elementów powinien być przystosowany do potrzeb indywidualnych danego użytkownika.
Systemy rurowe mogą być bardzo szybko przekształcane, zaś jego elementy można wykorzystywać ponownie.
Znaczenie systemu rurowego w transporcie pneumatycznym jest bardzo duże. To od sprawności jego działania zależy wydajność procesu produkcyjnego danego przedsiębiorstwa. Bezawaryjność i odpowiedni dobór systemu rurowego i jego poszczególnych elementów znacząco wpływa na lepsze przychody w firmie i jej efektywność.