Czujniki i taśmy magnetyczne oraz przepływomierze elektromagnetyczne to niezawodne elementy pomiarowe w automatyce. Pozwalają zoptymalizować pracę zakładów przemysłowych, a przy tym dbają o bezpieczeństwo pracowników. Gwarantują też precyzyjne pomiary i dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Czym zatem charakteryzują się tego typu moduły i dlaczego warto z nich korzystać?
Czujnik magnetyczny – zasada działania
Zadaniem czujników magnetycznych jest wykrywanie pola magnetycznego, które jest generowane przez magnes stały. Takie magnesy umieszcza się w procesie produkcji na różnych elementach ruchomych, gdyż dzięki temu można wykryć ich położenie. Niebywałą zaletą czujników magnetycznych jest to, że nie wymagają one zasilania. Ze względu na wykorzystywaną technologię wyróżnia się kontaktrony oraz czujnik Halla. Pierwsze składają się z dwóch blaszek, na których pojawiają się dwa przeciwne bieguny. Służą do określania krańcowych położeń w siłownikach i osłonach maszyn. Nie mogą być jednak stosowane w urządzeniach generujących duże wibracje, ponieważ w takiej sytuacji może dojść do sklejenia się blaszek. Natomiast czujnik magnetyczny Halla wykorzystywany jest do określenia położenia tłoczyska w siłownikach hydraulicznych i pneumatycznych. Do jego wykonania stosuje się cienkie płytki magneto-rezystywne. Jego zasada działania opiera się na powstawaniu różnicy potencjałów w przewodniku.
Taśma magnetyczna
Taśma magnetyczna to bardzo uniwersalny przyrząd pomiarowy, do którego produkcji wykorzystuje się ferryt baru. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje taśm magnetycznych: wielobiegunowe oraz dwubiegunowe. Bardzo łatwo zamocować je nawet na nieregularnych powierzchniach, ponieważ pokryte są warstwą samoprzylepną. Są odporne na substancje chemiczne, zmienne temperatury, uszkodzenia mechaniczne, upadki i zagniecenia. Górna warstwa taśmy jest zabezpieczona stalową osłoną. W przypadku taśm dwubiegunowych biegun N jest umieszczony po jednej stronie, a biegun S po drugiej. Wykorzystuje się je do tworzenia połączeń między taśmami. Charakteryzują się mniejszą siłą odrywania. Ułożenie biegunów w taśmach wielobiegunowych jest natomiast naprzemienne po obu stronach. Ten rodzaj znajduje zastosowanie w przypadku połączeń taśma-stal. Taśma magnetyczna służy przede wszystkim do określania długości drogi oraz odległości pomiędzy określonymi punktami. Dzięki niej możliwe jest zatem precyzyjne sterowanie maszynami w procesie produkcji.
Przepływomierz elektromagnetyczny
Przepływomierze tego typu służą do pomiaru przepływu wszelkich cieczy, które przewodzą prąd elektromagnetyczny, niezależnie od ich gęstości, lepkości, ciśnienia czy temperatury. Zasada ich działania wykorzystuje zjawisko indykcji elektromagnetycznej. Ich niebywałą zaletą jest niskie zużycie energii elektrycznej, małe spadki ciśnienia, a także możliwość montażu w dowolnej pozycji. Są bardzo trwałe, dlatego też mogą być z powodzeniem stosowane do badania cieczy z cząstkami stałymi. Przepływomierz elektromagnetyczny występuje w wersji zanurzeniowej albo in-line. W obu przypadkach nie posiada części ruchomych i jest bezobsługowy. Większość modeli wykazuje podwyższoną odporność na szkodliwe czynniki chemiczne. Stosowane są powszechnie w systemach grzewczych i chłodzących, w gospodarce wodno-kanalizacyjnej, w górnictwie (np. przy drążeniu tuneli), a także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Wykorzystanie podstawowych praw fizyki pozwala dokonać wiarygodnych pomiarów niemal w każdej gałęzi przemysłu. Czujniki, taśmy magnetyczne i przepływomierze to bardzo proste urządzenia, bez których proces produkcji nie mógłby przebiegać sprawnie i bezpiecznie.