Wytworzenie i utrzymanie w danym czasie określonego poziomu wilgotności oraz temperatury jest szczególnie istotne w laboratoriach. Dotyczy to przede wszystkim branż, takich jak kosmetyczna, farmaceutyczna, budownicza czy motoryzacyjna. Aby takie optymalne warunki wytworzyć, konieczne jest zastosowanie komory klimatycznej, zwaną inaczej komorą do badań klimatycznych. Poniżej przedstawiamy jej najistotniejsze właściwości oraz zastosowanie.
Komora klimatyczna – właściwości
Badania przeprowadzane w laboratoriach wymagają zróżnicowanych warunków klimatycznych. Nic więc dziwnego, że każdy producent aparatury laboratoryjnej posiada w swoim asortymencie dwa rodzaje komór do badań klimatycznych. Pierwszy rodzaj to urządzenia, których zadaniem jest utrzymywanie stałej wilgotności i temperatury przez cały okres prowadzenia badań. Są one używane najczęściej do wykonywania testów stabilności. Druga grupa komór to takie, w których wilgotność i temperatura ulegają zmianom. Dzięki temu możliwe jest badanie dynamicznych zmian klimatycznych.
Komora klimatyczna w każdym laboratorium odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż to właśnie od jej działania uzależniona jest rzetelność oraz dokładność prowadzonych badań. Aby zatem tego rodzaju sprzęt w pełni spełniał swoje zadania, powinien być wyposażony w specjalny system, który umożliwia aktywne nawilżanie oraz osuszanie. Dzięki temu możliwe będzie uzyskiwanie wymaganego stopnia wilgotności w bardzo krótkim czasie. W komorze klimatycznej stosowany jest wymieszany obieg powietrza. Umożliwia on równomierne rozmieszczenie gazu wewnątrz urządzenia. To właśnie od tych dwóch systemów w głównej mierze zależy precyzja pomiarów dokonywanych przez urządzenie oraz łatwość jego obsługi.
Zastosowanie komór klimatycznych
Producenci aparatury laboratoryjnej sprzedają komory klimatyczne głównie podmiotom z branży farmaceutycznej, gdzie są one wykorzystywane do badania stabilności różnych leków. To właśnie dzięki tym urządzeniom naukowcy mogą określić m.in. termin przydatności danego leku. Komora laboratoryjna jest sprzętem chętnie wykorzystywanym również w przemyśle kosmetycznym. Dzięki możliwości zmiany wilgotności oraz temperatury, producenci są bowiem w stanie zweryfikować zachowania konkretnych składników kosmetyku w określonym czasie. W ten sposób określa się termin trwałości produktu oraz optymalny sposób jego przechowywania. Podobne testy są przeprowadzane także na artykułach spożywczych w celu ustalenia np. ich daty ważności. Kolejnym obszarem, w którym swoje zastosowanie znajduje komora klimatyczna, jest branża budowlana. W tym przypadku testom poddawane są próbki m.in. betonu oraz asfaltu. Jak łatwo się domyślić, w ten sposób sprawdza się zachowanie danego materiału w różnych (niejednokrotnie skrajnych) warunkach klimatycznych. Ostatnią gałęzią przemysłu, gdzie powszechnie wykorzystywane są tego rodzaju komory, jest motoryzacja. Przy pomocy tego urządzenia przeprowadza się bowiem m.in. analizy przyczepności połączeń klejonych.
Producenci aparatury laboratoryjnej zajmujący się produkcją komór do badań klimatycznych mają na uwadze przede wszystkim fakt, iż mają one służyć uzyskiwaniu jak najbardziej precyzyjnych wyników. Jest to również powód, dla którego urządzenia te są stale udoskonalane i wyposażana w najnowsze systemy regulujące. To właśnie dzięki nim kontrola jakości różnego rodzaju produktów przebiega sprawnie już na etapie produkcji, umożliwiając jednocześnie eliminację tych, które nie spełniają obowiązujących norm bezpieczeństwa.