Systemy rurowe pozwalają na wygodny transport surowców sypkich niezależnie od różnicy ich poziomów. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu transportu pneumatycznego, który wykorzystuje różnicę ciśnień, a surowce przenoszone są wraz z ruchem powietrza z jednego, w drugie miejsce. Końcowym etapem każdego systemy rurowego jest specjalny filtr, który uniemożliwia, przedostanie się wraz z transportowanym surowcem, nadmiaru pyłu. Jednak aby system rurowy działał zgodnie z pierwotnymi założeniami, należy ściśle przestrzegać zarówno przygotowanego projektu przed właściwą jego budową, jak i zasad każdego procesu transportowania surowców.
Stworzenie systemu rurowego zgodnie z projektem
Stworzenie systemu rurowego, który wykorzystuje transport pneumatyczny, nie polega tylko i wyłącznie na zbudowaniu odpowiedniego systemu odpowiednio połączonych ze sobą rur. Do prawidłowego działania niezbędne są także urządzenia, wśród których kluczową rolę odgrywa kompresor, dmuchawa, ssawa czy odpowiednie zasilacze. Warto pamiętać, że projekt systemu rurowego przygotowany przez firmę profesjonalnie zajmującą się tematem transportu pneumatycznego nie może być dowolnie modyfikowany, a wszelkie zmiany, muszą być zatwierdzone. Pominięcie jakiegokolwiek elementu wchodzącego w skład systemu rurowego, bądź dodanie dodatkowych części sprawić może, że nie będzie on działał zgodnie z założeniami.
Od surowca do produktu
Aby zrozumieć, jak działa transport pneumatyczny, warto wziąć pod uwagę fakt, że jest on wykorzystywany na każdym etapie produkcji. Dzięki specjalnej ssawie, która połączona jest z systemem rurowym, a ten z kolei pozwala na przetransportowanie surowca do miejsca, w którym ma on być magazynowany, zasysany jest surowiec, który właśnie trafił do przedsiębiorstwa i ma zostać przetworzony. Będąc na etapie produkcji, przetwarzania, bądź łączenia ze sobą poszczególnych surowców, system rurowy ponownie, za pomocą specjalnych dmuchaw transportuje poszczególne surowce do przetworzenia. W zależności od tworzonego produktu system rurowy może być ponownie wykorzystywany do transportu do magazynu bądź paczkowania.
Wykorzystanie transportu pneumatycznego w końcowej fazie produkcji
Transport pneumatyczny sprawdza się nie tylko na etapie produkcji, ale także w końcowej fazie, kiedy to tworzony produkt trafia do odpowiednich opakowań, aby móc rozpocząć podróż do hurtowni czy sklepów. Transport nadciśnieniowy odgrywa więc kluczową rolę na każdym etapie produkcji takich produktów spożywczych jak mąka, przyprawy czy kakao, ale także kluczowy jest w branży chemicznej, gdzie do czynienia mamy z różnego rodzaju proszkami, nawozami czy lekami.