Jeszcze na początku XX wieku wszystkie śruby mocujące miały wystające łby, ponieważ nie zagłębiały się do końca w nawierconym dla nich gnieździe. Było to przyczyną wypadków przy pracy, gdyż zaczepiały się o nie ubrania obsługujących maszyny robotników. Poszukiwanie bezpiecznej metody na połączenie części w maszynach (bez jakichkolwiek wystających elementów) było inspiracją do wynalezienia i spopularyzowania użytku śrub o gnieździe sześciokątnym.
Powstanie śruby imbusowej
Rok 1910 był rokiem opatentowania przez Williama G. Allena metody wyrobu śrub posiadających sześciokątne gniazda (lecz nie samego wyrobu). W 1936 roku niemiecka firma Bauer & Schaurte opatentowała ten rodzaj śrub, wprowadzając je na ogólnoświatowy rynek.
Śruba imbusowa (zwana również śrubą ampulową) dopracowana została przez Waltera Beduwé – głównego inżyniera firmy pracującego. Zaprojektowano ją w oparciu o śrubę posiadającą łeb walcowy. Różniła się występowaniem specjalnie zamontowanego sześciokątnego gniazda, które służyło do jej wkręcania i wykręcania z pomocą specjalnego klucza.
Takie rozwiązanie pozwoliło na osiągnięcie efektu całkowitego schowania łba śruby w skręcanych elementach.
Śruby z gniazdem sześciokątnym – do czego są potrzebne?
Gama zastosowania śrub imbusowych jest bardzo szeroka. Idealnie sprawdzają się w dziedzinach, w których potrzebne są połączenia gwintowe, a niewskazane jest pozostawianie wystających elementów łącznych. Gdzie znajdują zastosowanie i jakie są ich zalety? Przede wszystkim:
- Przy samodzielnym montażu mebli, producent załącza zazwyczaj tanie klucze oraz śruby imbusowe, wystarczające do skręcenia wszystkich elementów w jedną całość. Łby śrub imbusowych (cylindryczne) są bardzo estetycznie wykonane, oraz mogą spełniać funkcję ozdoby. Ich okrągły kształt zmniejsza do minimum ryzyko zaczepienia się o nie ubrań czy też innych tkanin.
- Coraz chętniej stosuje się je w przemyśle związanym z rowerami – zmniejszają one ilość kluczy i narzędzi, co jest bardzo przydatne w podróży.
- Śruba imbusowa z wkrętem stożkowym pozwala na oszczędność miejsca – można ją całkowicie ukryć w nawierconym wcześniej gnieździe.
- Różna średnica w przypadku tego rodzaju śrub nie ma większego znaczenia. Część śrub posiada identyczne gniazda sześciokątne. Oznacza to, że śruby o różnych wielkościach jesteśmy w stanie dokręcić jednym i tym samym kluczem. Nie ma takiej możliwości w przypadku kluczy nasadowych czy też płaskich. Najpopularniejszymi wymiarami metrycznymi śrub imbusowych są M12, M8, M5 oraz M4.
- Używając klucza z główką kulistą, można dokręcić takową śrubę nawet wtedy, kiedy oś śruby nie pokrywa się z osią naszego narzędzia.
- Można je stosować także w miejscach, w których zmieści się jedynie gwint śruby – jej łeb może zostać na zewnątrz.
- Śruba imbusowa posiadająca łeb walcowy, jest idealnym łącznikiem przy konstrukcjach posiadających bardzo ciężki dostęp do mocowań. Przy wkręcaniu śruby wystarczy nam jedynie otwór o średnicy troszkę większej od klucza (jeśli chcemy dostać się do śruby od góry).
Śruby imbusowe są dość popularne i bez problemu można znaleźć śrubę odpowiednią do danego materiału.
źródło: azmet.com.pl – śruby do drewna