Demarczyk, Gintrowski, Grechuta, Kaczmarski, Kelus, Kołakowski – to nazwiska, które od razy przychodzą nam na myśl, kiedy myślimy o piosence poetyckiej. Jeśli zastanowimy się nad tym, co serwują nam dziś najpopularniejsze stacje radiowe, można się zastanawiać, czy doczekamy jeszcze takich artystów, którzy zachwycą nas swoimi interpretacjami. I czy tak naprawdę jest nam to dzisiaj potrzebne?
Różne czasy, różne potrzeby
Dziś media o największym zasięgu promują przede wszystkim muzykę rozrywkową. Jej ogólna wartość jest nieporównywalnie niższa od tej, którą prezentują utwory z nurtu poezji śpiewanej. Stare prawdy głoszą, że każda generacja ma własną subkulturę i autorytety. Początki współczesnej poezji śpiewanej w Polsce są silnie związane z panującym niegdyś ustrojem komunistycznym. Zaangażowane piosenki, wykorzystujące zmyślnie zakamuflowane metafory, stanowiły ważny element w walce z cenzurą, dawały całym rzeszom ludzi nadzieję na lepsze jutro i jednoczyły ich w trudnych chwilach. Dziś muzyki poetyckiej słuchają nieliczni, ale pocieszające może być to, że znajdziemy wśród nich również młodszych. Zainteresowaniem cieszą się też przeglądy piosenek poetyckich, konkursy poezji śpiewanej.
To ktoś to w ogóle jeszcze śpiewa?
Czy wraz z pokoleniem bardów z lat 70. i 80. piosenka poetycka przeminie? Nic na to nie wskazuje. Wciąż znajdują się nowi twórcy, dla których ważne jest przede wszystkim słowo. Przykładem może być twórczość Jacka Kowalskiego – profesora UAM. Wykonuje on utwory takich objawień w polskiej poezji jak: Samuel Twardowski, Maciej Sarbiewski, czy Juliusz Słowacki. Znaczną część jego repertuaru stanowią ponadto własne kompozycje, które w pomysłowy sposób łączą średniowieczne motywy ze współczesnymi problemami na styku religii, kultury i polityki. Innym aktywnym wykonawcą i popularyzatorem poezji śpiewanej w Polsce jest aktor Jacek Bończyk. Wspólnie z innymi artystami opracował m.in. spektakl poetycki z utworami Jacka Kaczmarskiego, wydał także płytę ze zbiorem aranżacji piosenek tegoż. Sięgnął również do twórców zagranicznych, śpiewając, chociażby przełożony na język polski – znany ze świetnego wykonania nieżyjącego już Charlesa Aznavoura – utwór La Boheme.
Wydania płytowe wciąż cieszą się zainteresowaniem
Wiele sklepów z płytami CD ma bogatą ofertę wykonawców piosenki poetyckiej. Oprócz stale wznawianych wydań z piosenkami Kaczmarskiego czy Grechuty, pojawiają się też nowe interpretacje i próby odczytania polskich poetów poprzez muzykę. Przykładem może być tu projekt Absurdustra, Próba Norwida Natalii Sikory i Piotra Proniuka, którzy mierzą się z dziełami wieszcza.
Polska piosenka poetycka i poezja śpiewana wciąż znajdują swoich odbiorców. Wiele ciekawych wydawnictw można nabyć w dobrych sklepach muzycznych, zwłaszcza w sklepie Polskiego Radia.