Wyroby wiejskie (w tym swojskie wędliny oraz kiełbasy swojskie) coraz częściej goszczą na różnego rodzaju przyjęciach okolicznościowych. Biorąc pod uwagę fakt, jak silny nacisk kładziemy w dzisiejszych czasach na żywność ekologiczną, produkowaną bez konserwantów w oparciu jedynie o naturalne składniki i tradycyjne receptury, można śmiało powiedzieć, że wyroby wiejskie przeżywają obecnie swoisty renesans. Na jakich przyjęciach warto zatem zaserwować tego rodzaju specjały?
Wyroby wiejskie na weselach
Regionalne specjały warto podawać w szczególności na przyjęciach weselnych. Ciekawą atrakcję na weselach międzynarodowych stanowić będzie tzw. wiejski stół. Obcokrajowcy zapewne chętnie spróbują, jak smakują wędliny i kiełbasy swojskie. Obok tych wyrobów powinno znaleźć się też miejsce dla kiszonej kapusty, ogórków małosolnych, ogórków kiszonych, smalcu, domowego chleba oraz tradycyjnych alkoholi. W każdym przypadku warto pamiętać o zamówieniu specjałów u sprawdzonego dostawcy, który dostarczy je na świeżo, tuż przed rozpoczęciem przyjęcia. Nie zawsze odpowiednie jest serwowanie „wiejskiego stołu” na specjalnym wozie pod strzechą (często proponowane przez restauracje czy domy weselne), gdyż takie rozwiązanie zazwyczaj nie wpisuje się w klimat przyjęcia czy jego wystrój (np. glamour, rustykalny, nowoczesny). Zdecydowanie bardziej eleganckim rozwiązaniem jest umieszczenie wiejskich i tradycyjnych specjałów na zimnym bufecie wraz z innymi zimnymi przystawkami.
Swojskie wędliny i kiełbasy na chrzcinach oraz komuniach
Wybierając menu na imprezy rodzinne organizowane w nieco mniejszym gronie, takie jak chrzciny czy komunie, można pomyśleć o rozszerzeniu jego zakresu o wiejskie specjały. Wyroby wiejskie będą na pewno cieszyć się dużym zainteresowaniem i popularnością. Warto podkreślić, że swojskie wędliny, takie jak suszony schab, gotowana szynka, dojrzewający karczek, pieczone szynki, wędzony boczek, suszona wołowina, salceson, kiełbasy swojskie czy kaszanki, będą dobrym rozwiązaniem nie tylko dla dorosłej części gości, ale też dla najmłodszych. Zaletą takiego rozwiązania oprócz walorów smakowych jest również fakt, że rodzice będą przekonani o wysokiej jakości i naturalności wyrobów spożywanych przez ich pociechy.
Swojskie wyroby na imprezach biznesowych
Różnego rodzaju imprezy biznesowe są dobrym momentem na zaprezentowanie tradycji i kultury danego regionu. Swojskie wyroby zapewne znajdą uznanie zarówno wśród przedstawicieli małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Wyroby wiejskie warto zaserwować przede wszystkim podczas różnego rodzaju branżowych spotkań i konferencji. Jeśli spotkanie odbywać się będzie z udziałem osób z innych miast lub obcokrajowców „wiejski stół” będzie stanowił absolutne „must have”. Warto bowiem przedstawić przyjezdnym osobom regionalne produkty i pochwalić się tradycjami panującymi w danej części kraju. Przy takiej okoliczności oprócz swojskich wędlin i kiełbas warto postawić również na inne tradycyjne wyroby, takie jak wędzone żeberka, golonki, ogórki kiszone, ogórki małosolne, domowe marynaty oraz wiejski chleb na zakwasie.
Wyroby wiejskie sprawdzą się na wszelkiego rodzaju imprezach rodzinnych, takich jak na przykład wesela, komunie czy chrzciny, a także na konferencjach i spotkaniach biznesowych. Wiejskie specjały są dobrym rozwiązaniem, jeżeli organizatorzy pragną pokazać kulturę danego kraju czy regionu i panujące w nim tradycje. Niezbędne jest jednak zamówienie wszystkich wyrobów u sprawdzonego źródła, tak aby mieć absolutną pewność co do ich wysokiej jakości.