Psy i koty mogą mieć poważne problemy zdrowotne ze względu na swoją otyłość. Właściciel zwierzęcia jest w pełni odpowiedzialny za dostarczanie mu pełnowartościowego pokarmu w optymalnej ilości. Posiadacz psa lub kota powinien zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią przestrzeń do aktywności fizycznej.
Każdy właściciel czworonoga musi mieć świadomość, że w większości przypadków zwierzę jest całkowicie od niego zależne. Z tego powodu wiele kotów całe życie spędza na kanapie, a inne nie mają wstępu nawet do przedpokoju. Niektóre psy całe dnie spędzają w kojcu lub na łańcuchu, a inne mają dużo swobodniejsze życie. Rozbieżności występują również w kwestii żywienia – jedne zwierzęta mają nieograniczony dostęp do karmy, a inne dostają odpowiednie porcje pokarmu w konkretnych godzinach. Jak zatem walczyć z otyłością u psów i kotów?
Zbyt dużo jedzenia i mała aktywność fizyczna
Właściciele bardzo często karmią swoje zwierzęta domowym jedzeniem. Częstym zjawiskiem jest również wiecznie pełna miska karmy. Tymczasem pokarm otrzymywany przez zwierzę, powinien zmniejszać uczucie głodu, zapewniać odpowiedni wzrost (u młodych zwierząt), zwiększać produkcję mleka (u suk w laktacji) oraz dawać energię. Wystarczająca aktywność fizyczna jest zatem ważnym czynnikiem kontrolującym wagę zwierzęcia, zwłaszcza jeśli kot czy pies jest łasy na przysmaki.
Jeżeli zwierzę cierpi na nadwagę winę ponosi wyłącznie jego właściciel. Pupil nie jest bowiem w stanie samodzielnie kontrolować ilości przyswajanego pokarmu. Z tego powodu weterynarze zachęcają, aby podawać zwierzętom posiłki o wyznaczonych porach, a kiedy nasz pupil zaspokoi już głód, zabierać resztki jedzenia. Pozwoli to skutecznie ograniczyć podjadanie pomiędzy posiłkami.
Otyłość a problemy zdrowotne
Do najczęstszych chorób wywoływanych przez otyłość zalicza się cukrzycę, chorobę sercowo-naczyniową, zmieniony wzorzec oddychania, problemy skórne czy kulawiznę z powodu dużego obciążenia stawów. Jeżeli zauważysz więc, że Twoje zwierzę cierpi na nadwagę, skontaktuj się z lecznicą weterynaryjną lub kliniką weterynaryjną. Lekarz z pewnością rozpisze długoterminowy plan żywienia celem redukcji masy ciała zwierzęcia.
Motywacja i dyscyplina kluczem do sukcesu
Redukcja wagi naszego pupila wymaga przede wszystkim czasu. Należy wybrać odpowiednią dietę, kontrolować jej efekty oraz przestrzegać wszelkich zaleceń od weterynarza.
Bardzo ważna jest również motywacja i dyscyplina wszystkich mieszkańców domu. Zwierzę pod żadnym pozorem nie może dostawać nawet drobnych przekąsek, gdyż może to zaburzyć przebieg leczenia. W razie potrzeby można podawać pupilowi marchew, jabłka, ogórki, popcorn bez soli lub psie herbatniki o obniżonej wartości cukru. W redukcji wagi mogą pomóc formularze redukcji wagi, tabelki do karmienia oraz specjalna karma dla odchudzających się psów i kotów.
Regularne badania w klinice weterynaryjnej
Klinika weterynaryjna to miejsce, w którym nasze zwierzę otrzyma profesjonalną pomoc – przeprowadzone zostaną wszystkie niezbędne badania, na podstawie których lekarz ustali plan redukcji wagi. Podczas diety odchudzającej zwierzę musi pozostawać pod ścisłą kontrolą weterynaryjną – najlepiej dwa razy w miesiącu odwiedzać lecznicę weterynaryjną. Gdy zwierzę traci na wadze, należy także stale dostosowywać ilość potrzebnej karmy.
Aktywność i jeszcze raz aktywność
Aktywność fizyczna jest również wskazana, jeśli nasz pies czy kot cierpi na otyłość. Absolutne minimum stanowią półgodzinne spacery każdego dnia. Warto wybierać bardziej urozmaicone trasy, aby zwierzę miało okazję do wspinaczki czy pływania. Z pewnością wzmocni to mięśnie, ścięgna oraz stawy naszych zwierząt.
Jako właściciele psów czy kotów, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za ich zdrowie. Musimy zadbać o to, aby ich dieta była pełnowartościowa i zbilansowana oraz dawać im możliwość do regularnej aktywności fizycznej. Należy również systematycznie odwiedzać kliniki weterynaryjne.