Kamień naturalny to niezwykle trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne materiał. Można go z powodzeniem stosować wewnątrz budynku lub do ozdobienia elewacji. Montaż płytek jest prosty i nie zajmuje dużo czasu. Kamień naturalny można położyć na całej powierzchni elewacji lub tylko nad drzwiami. Zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu. A jak dobrze przygotować się do takiej inwestycji?
Kamień naturalny – wybierz idealny kolor i wzór
Naturalny kamień elewacyjny jest produkowany z wielu interesujących materiałów, które wyróżniają się odmiennym wzornictwem i fakturą. Takie płytki są solidne i dobrze chronią dom przed wilgocią. Powierzchnia kamienia naturalnego jest niejednorodna, dzięki czemu można otrzymać ciekawe i modne połączenia. Obecnie płytki elewacyjne są produkowane głównie z takich surowców jak:
- łupek
- bazalt
- granit
- kwarc
- piaskowiec
- marmur
Wspomniane materiały występują w różnych barwach i mogą być wykorzystane do wykończenia każdego rodzaju elewacji.
Jak się przygotować do montażu kamienia naturalnego?
Prawidłowo zamontowany kamień naturalny doskonale się prezentuje przez wiele lat. Przed położeniem płytek trzeba odpowiednio przygotować ściany. W tym celu należy je odpylić i zagruntować. Następnie trzeba wybrać dobrej jakości klej, który nie spowoduje powstania nieestetycznych wykwitów na płytkach. Specjaliści polecają stosowanie kleju na bazie białego cementu lub kleju do kamienia naturalnego. Po nałożeniu kleju trzeba wyrównać jego warstwę przy pomocy grzebienia murarskiego, aby panele ściśle przylegały do ściany. Kamień naturalny zwykle montuje się bez dodatku fugi. Całość warto zaimpregnować przy użyciu dedykowanych preparatów, które mogą zmieniać kolory płytek lub nadać im efekt mokrego kamienia.
Czym ciąć kamień naturalny?
Podczas montażu może się okazać, że niektóre płytki są za duże lub mają nieodpowiedni kształt. Wówczas można je przyciąć lub wyprofilować przy użyciu piły wodnej lub szlifierki kątowej wyposażonej w tarczę do obróbki kamienia naturalnego. Płytki mogą różnić się między sobą stopniem twardości, dlatego to ważne, aby dobrze dopasować tarczę do rodzaju posiadanego materiału. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że cięcie w złym miejscu może uszkodzić płytkę lub sprawić, że trudno będzie uzyskać pożądany wzór.
Kamień naturalny na elewacji jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości i doskonale izoluje ciepło. W efekcie domownicy mogą zaoszczędzić na ogrzewaniu i pracach konserwacyjnych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie. Wybierając płytki z kamienia naturalnego, warto sugerować się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także stopniem twardości i właściwościami izolacyjnymi.