Wybranie odpowiedniego oświetlenia do czytania może wydawać się problematyczne. Światło naturalne często jest niewystarczające (np. ze względu na małe okna czy niekorzystne usytuowanie pomieszczenia względem stron świata), dlatego powinniśmy wspomagać się sztucznym. Niestety niewłaściwie dobrane oświetlenie do czytania może wywoływać dyskomfort, a nawet prowadzić do poważnych problemów z widzeniem. Czytanie przy zbyt słabym świetle prowadzi do szybszego męczenia się i łzawienia oczu, zwężenia pola widzenia, migreny, a nawet zawrotów głowy. Oświetlenie do czytania powinno zatem spełniać szereg określonych kryteriów.
Światło z lampy pokojowej
Lampa stojąca pokojowa, dobrze sprawdzi się w roli uniwersalnego źródła światła. Można ustawić ją w salonie, tworząc swojego rodzaju kącik czytelniczy lub umieścić blisko łóżka, tak by pełniła funkcję lampki nocnej. Lampa stojąca pokojowa emituje światło skierowane bezpośrednio na strony książki, lecz jest ono lekko rozproszone, a nie tak skoncentrowane, jak w przypadku lampki biurkowej. Wyraźnym minusem takich lamp jest brak możliwości ich regulacji, gdyż zazwyczaj mają na stałe określoną wysokość oraz kąt padania światła.
Klasyczne lampy wiszące
Jeżeli chodzi o lampy wiszące, to ich zadaniem jest równomierne oświetlanie całego pomieszczenia. Z tego powodu powinny znajdować się one w centralnym punkcie pokoju. Na rynku dostępne są modele różniące się rozmiarem i kształtem klosza, materiałem wykonania, designem, ilością źródeł światła czy rodzajem gwintu, dlatego można je dopasować do swoich potrzeb czy wystroju pomieszczenia. Uzupełnieniem lamp wiszących będą lampy stojące, które należy rozmieścić w pobliżu biblioteczki, kanapy czy fotela do czytania.
Niepozorny plafon sufitowy
Plafon sufitowy to zwykle płaska lampa sufitowa, którą przysłania nieprzejrzysty ekran. Sprawia on, że światło jest bardziej rozproszone, niż w przypadku zastosowania tradycyjnego żyrandola. Źródłem światła mogą być w tym przypadku zarówno lampy ledowe, jak i tradycyjne żarówki. Nowoczesne plafony wyposażono w specjalne ściemniacze, które pozwalają na regulację jasności światła. Plafon sufitowy, podobnie jak lampa wisząca, będzie odpowiednim podstawowym źródłem światła.
Lektura przy biurku
Jeżeli zdecydujemy się na czytanie przy stole lub biurku, najlepszym wyborem będzie lampka z klipsem, będąca niezwykle precyzyjnym i skoncentrowanym źródłem oświetlenia. Posiada ona bowiem możliwość regulacji kąta padania światła, dzięki czemu możemy dokładnie wybrać miejsce, które będzie oświetlać. Warto dodać, że lampka z klipsem powinna być umieszczona w odległości ok. 35 cm od czytanego tekstu. Najlepiej, aby źródło światła znajdowało się za plecami czytającego i padało wprost na strony książki.
Dobór odpowiedniej żarówki
Ostatnią, często pomijaną kwestią, jest wybór odpowiedniej żarówki. Powinna ona w naturalny sposób oddawać kolory, dlatego na potrzeby czytania specjaliści zalecają światło o barwie chodnej, oscylującej w granicach 4000 K. Zapewnia ono odpowiednią ostrość oraz ogólny komfort widzenia. Oświetlenia do czytania powinno również posiadać odpowiedni wskaźnik oddawania kolorów (minimum 80 R). Z kolei moc takiej żarówki musi mieścić się w przedziale 40-80 W.
Oświetlenie do czytania powinno składać się z dwóch modułów – rozproszonego i punktowego. Ogólnym źródłem światła może być lampa sufitowa, a skoncentrowanym lampa biurkowa. W każdym przypadku warto też wziąć pod uwagę parametry żarówki.