Azot jest kluczowym pierwiastkiem niezbędnym dla właściwego rozwoju, wzrostu i dobrej kondycji roślin. O znaczeniu azotu najczęściej dowiadujemy się wtedy, gdy zauważymy objawy jego niedoboru, takie jak przebarwienia, nagłe więdnięcie czy zahamowanie wzrostu. Azot odpowiada też za przyswajanie innych makroelementów takich jak potas czy fosfor. Odpowiedni jego poziom wydłuża okres wegetacji. Azot wchodzi również w skład witamin i chlorofilu, dlatego to właśnie od niego zależy wzrost rośliny (zarówno części naziemnej, jak i podziemnej) oraz właściwy kolor liści.
Skąd rośliny czerpią azot?
Rośliny pobierają azot z gleby. Pochodzi on głównie z resztek roślinnych i zwierzęcych. Najwyższą jego ilość można znaleźć w próchnicy, w wierzchniej warstwie gleby. Zgromadzony tam azot występuje głównie w postaci związków, które ulegają procesowi mineralizacji, czyli rozkładowi substancji organicznych. Niestety forma azotu przyswajalna przez rośliny (głównie w postaci jonów NH4+ i NO3-) to tylko niewielki procent całego azotu w glebie. Dodatkowo w zależności od pory roku i temperatury ilość tego pierwiastka w glebie znacząco się zmienia – zimą jest go najmniej, wiosną natomiast ilość azotu rośnie. Odpowiada za to wzrost temperatury, dzięki któremu proces mineralizacji resztek roślinnych i zwierzęcych zostaje wznowiony. Latem jednak ilość azotu mineralnego w glebie spada na skutek intensywnego pobierania go przez rośliny.
Większość roślin jest w stanie pobierać azot wyłącznie przez system korzeniowy. Wyjątek stanowią na przykład rośliny motylkowe (łubin, koniczyna, groch), które dzięki symbiozie z bakteriami azotowymi są w stanie pozyskiwać azot z atmosfery i przekształcać go w formę mineralną, przekazując go następnie do gleby. Rośliny motylkowe użyźniają glebę, zapewniają jej niezbędne do wzrostu roślin pierwiastki, drenują z nadmiaru wody dzięki czemu znacząco poprawiają jakość i strukturę gleby.
Objawy niedoboru azotu
Niedobór azotu skutkuje między innymi zatrzymaniem syntezy białek, co objawia się żółknięciem liści i zahamowaniem wzrostu rośliny. Innym objawem niedoboru azotu może być wyblakły, jasnozielony kolor liści i łodyg oraz słabo wykształcone owoce, które dojrzewają przedwcześnie. Gdy zauważymy pierwsze sygnały świadczące o niewystarczającej ilości azotu w glebie, należy sięgnąć po nawóz azotowy, by jak najszybciej uzupełnić niedobór.
Jaki nawóz wybrać?
Dla roślin w trakcie fazy rozwojowej należy wybrać odżywkę opracowaną specjalnie według ich potrzeb. Ważne jest, by preparat był łatwy w użyciu i nadawał się do uprawy zarówno roślin w ziemi, jak i w doniczkach. Takim nawozem jest na przykład Terra Vega przeznaczony specjalnie do roślin w fazie wzrostu. Dzięki stosowaniu produktów Terra Vega rozwijają się boczne pędy roślin oraz korzeń. W efekcie rośliny są zdrowe i mocne. Nawóz nadaje się do stosowania z różnymi rodzajami gleby: zarówno wstępne użyźnionej, jak również ubogiej lub zubożonej przez uprawę.
Zdrowe, mocne i piękne rośliny to gwarancja obfitych zbiorów, dlatego warto dołożyć starań, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki mineralne. Zaspokajając zapotrzebowanie rośliny na azot w fazie jej rozwoju (na przykład stosując nawozy i odżywki bogate w ten pierwiastek), unikniemy niedoborów mających niekorzystny wpływ na jej wygląd i jakość zbioru.
Źródło: Growtent.pl – gotowe growboxy