Odpowiedni karnisz to taki, którego estetyka wykonania będzie zgodna z indywidualnymi preferencjami klienta, a zarazem cechy użytkowe będą na najwyższym poziomie. Jeśli spełni oba kryteria, zagości w danym wnętrzu na długie lata.
Nowoczesny design
Na rynku dostępne są różne rodzaje karniszy, dzięki czemu ich wybór jest ogromny. Różnią się kształtem, długością, grubością, jak również sposobem montowania zasłon czy firan. Jedne są bardziej eleganckie, inne mniej. Ta różnorodność sprawia, że każdy znajdzie ten, który idealnie wpasuje się w jego wnętrze!
Przy wysokich i dużych pomieszczeniach, urządzonych w nowoczesnym stylu sprawdzi się karnisz szyna. Dają nieograniczone możliwości – są pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne. Umożliwiają zawieszenie samych firan lub wraz z zasłonami, na tym samym lub innym poziomie. Oprócz funkcjonalności przykuwają też uwagę swoim wyglądem. Zdecydowanie daleko im do klasycznych karniszy zbudowanych z rur. „Żabki” schowane są pod subtelną i bardzo delikatną osłonką, która wprowadza do wnętrza trochę elegancji.
Zwolennicy klasyki znajdą proste, stylowe karnisze, zwykle o średnicy 25 mm lub nieco węższe – 16 mm. Wpasowują się w większość mieszkań i domów. Są dostępne w wielu różnych kolorach: czarne, białe, niklowane w chromie. Karnisze do sufitu montuje się za pomocą śrub, a tuż za nimi znajdują się zakończenia rurki. Można je dowolnie zdobić, wybierając spośród różnorodnych kształtów i kolorów. Pręt surowy, bez zdobień idealnie dopasowuje się do wnętrza w stylu loftowym.
Kwestie techniczne dotyczące karnisza
Stojąc przed wyborem karnisza do nowego mieszkania czy domu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Przede wszystkim, czy będziemy wieszać firany i zasłony oddzielnie, czy razem. Od tego zależy ilość drążków i szyn. Po drugie – długość karnisza. Dobiera się ją na podstawie szerokości okna, dodając po ok. 10-15 cm do każdej ze stron (jeśli wieszana będzie tylko firanka) lub 20 cm (jeśli wieszana będzie wraz z zasłonką). Im dłuższy karnisz, tym większe możliwości aranżacyjne. Karnisz powinien być na tyle solidny, aby mógł utrzymać także cięższe tkaniny.
Do przymocowania karnisza niezbędne są wsporniki. Standardowy drążek, którego długość wynosi 2 m montuje się z użyciem dwóch wsporników. Jeśli jest dłuższy lub zasłonka jest wyjątkowo ciężka, warto zamontować jeszcze jeden, dodatkowy wspornik na środku. W ten sposób ma się pewność, że będzie on stabilny i nie będzie stwarzał zagrożenia. Wspornik powinien być na tyle szeroki, by tkanina swobodnie opuszczała się na dół i nie zawadzała przy tym parapetu ani kaloryfera.
Odpowiednio dobrany karnisz pozwala na większą swobodę podczas aranżacji. Z jednej strony jest elementem dekoracyjnym, z drugiej musi utrzymać duże ilości materiału. Dlatego ważne jest, by podczas wyboru, mieć na uwadze także kwestie techniczne. Choć z pozoru mogą być one oczywiste, często widząc wymarzony karnisz, po prostu o nich zapominamy. Dodatkowy czas poświęcony na sprawdzenie karnisza pod kątem technicznym z pewnością zaprocentuje większym komfortem podczas użytkowania.