Osoby posiadające mniejsze lub większe oszczędności często szukają pomysłów na to, by zgromadzony kapitał w miarę możliwości powiększyć. Dzisiejszy świat oferuje bardzo wiele możliwości poczynienia ewentualnych inwestycji. Jakie obecnie rodzaje inwestowania są popularne i czy ich popularność wśród nabywców jest naprawdę uzasadniona? Sprawdź co wiesz o tym, w jaki sposób pomnożyć swoje oszczędności.
Ile zainwestować?
Przede wszystkim do inwestycji finansowych należy się odpowiednio przygotować. To przecież często bywają oszczędności całego życia, wieloletniej pracy jednej lub dwóch osób. Aby ich nie utracić bezpowrotnie należy wszystko dokładnie zaplanować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaką kwotą można swobodnie dysponować, bo jej wysokość determinuje najczęściej wybór odpowiedniej inwestycji. Trudno zainwestować na przykład kilkadziesiąt tysięcy złotych w atrakcyjną nieruchomość komercyjną w środku dużego miasta.
Ryzyko a spodziewany zysk
Z drugiej strony należy także wziąć pod uwagę fakt istnienia ryzyka, jaki zawsze jest związany z inwestowaniem własnych pieniędzy. Nie warto oczywiście słuchać ludzi twierdzących inaczej, niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że można nieco ryzyko minimalizować. `Zazwyczaj jednak mniejsze ryzyko oznacza także zmniejszenie potencjalnych zysków jakich można się spodziewać z poczynionej inwestycji.
Czas inwestowania jest ważny
Trzecim z czynników jakie trzeba wziąć pod szczególną rozwagę jest czas, jaki można poświęcić na pomnażanie swojego kapitału. Im więcej czasu tym oczywiście można spodziewać się wyższych zysków, na przykład dzięki tak zwanemu „procentowi składanemu”. Oznacza on, że jeśli roczna stopa zwrotu wynosi 10%, to w przyszłym roku ta stopa będzie liczona od zainwestowanej kwoty z dodatkiem owych 10%. Każdy kolejny rok oszczędzania powinien przynosić tak liczone dochody, oczywiście jeśli ktoś nie planuje utrzymywania się z dywidendy rocznej.
Obligacje i lokaty
Obligacje państwowe są uważane za bardzo bezpieczny instrument finansowy, gdyż za ich wykup ręczy dany kraj. Oczywiście, zdarza się i tak, że upadają całe państwa, niemniej jednak na pewno takie wydarzenia mają miejsce zdecydowanie rzadziej od bankructw banków czy przedsiębiorstw działających na wolnym rynku. Niskie ryzyko to jednak także niski zysk, dlatego też wszyscy potencjalni inwestorzy powinni mieć to na uwadze. Podobnie ma się sprawa z inwestycjami w lokaty bankowe, w dzisiejszych warunkach ich oprocentowanie często jedynie pokrywa roczny wzrost inflacji, stąd też i malejąca ich popularność wśród inwestorów, zarówno obecnych jak i potencjalnych.
Złoto i nie tylko
Metale kolorowe, a przede wszystkim złoto i platyna cieszą się również sporym zaufaniem. Nie chodzi tu jedynie o rosnącą cenę złota, która ostatnio nieco wyhamowała, ale także o znaczną mobilność majątku i jego uznawanie na całym świecie. Inwestować w złoto można zatem dość bezpiecznie, kupując je pod postacią sztabek lub bulionu, czyli specjalnie bitych monet. Oczywiście także i złota biżuteria wchodzi w tym przypadku w grę.
Inwestycja w nieruchomości nie jest łatwa
Ostatnią grupą są oczywiście nieruchomości, od zawsze cieszące się sławą najbardziej bezpiecznych inwestycji. Decydując się na tego rodzaju lokatę kapitału należy jednak pamiętać o bardzo wielu czynnikach mających wpływ na to, czy i w jakim stopniu dana nieruchomość będzie przynosiła odpowiednie zyski. Wymaga to wiedzy i czasu, dlatego też raczej nie jest polecane osobom początkującym.