Fokarium

 Fokarium jest częścią Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie płd. Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego.

 Miało to miejsce w 1992 roku, bowiem ostatniego dnia marca tamtego roku na plaży w Juracie znaleziono tego młodego samca foki szare - Balbinaj. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednocześnie ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak przychówek hodowlanego stada. 

Najstarsza jest Unda Marina, czyli Fala Morska. Na Hel przybyła ze Sztokholmu. Zwiedzających urzeka nie tylko swoim pięknym szarym futrem w duże ciemne plamy, ale przede wszystkim śpiewem ? gdy jest głodna wydaje z siebie dźwięki przypominające syrenę statku. Najmłodsza foczka to Fok, który urodził się w marcu 2006 roku. Zwiedzający poznają także Bubasa (samca, który kiedyś mieszkał w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku) i trzy samiczki: Anię, Ewę i Agatę, które do fokarium trafiły z Estonii.

Największą atrakcją podczas zwiedzania fokarium jest możliwość obejrzenia jak zwierzęta są karmione. Zwykle odbywa się to o godz. 11 i 14. Uwaga! Obowiązuje absolutny zakaz samodzielnego karmienia zwierząt. Nie wolno także niczego wrzucać do basenów. Monety wrzucane ?na szczęście? przez turystów były kilka lat temu przyczyną śmierci jednaj z fok.

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się:
- Trwałe zabezpieczenie gatunku przed wyginięciem
- Odtworzenie lokalnego ekosystemu przez wprowadzenie gatunku uznanego za wytępiony na w/w akwenie
- Pogłębianie badań nad grupą ssaków morskich
- Rozszerzenie oferty edukacyjnej dotyczącej ekologii Morza Bałtyckiego
- Powiększenie infrastruktury dydaktycznej i badawczej placówki
- Dalekowzroczna rewitalizacja funkcji miasta Hel z pro-militarnych na pro-turystyczne.

Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku. Aktualnie fokarium i muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza" czynne są codziennie od 9.30 do 16.00. 

Opłata za wstęp do fokarium wynosi 2 zł/os., a za wstęp do muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza" - dodatkowe 2 zł/os. 

źródło:
Fokarium.com

Opinie

Informacje ogólne

Adres
ul. Morska 2
Miasto
Hel
Telefon
58 675-08-36
E-mail
hel@ug.edu.pl
Strona www
www.fokarium.pl
Typ
Zwiedzanie

Mapa

Podziel się ze znajomymi